Alternatywne zwiedzanie miasta

Centrum Gdyni, godz. 12.00-18.00

Alternatywne Zwiedzanie Miasta to spacery tematyczne po Gdyni dla mieszkańców i turystów, pokazujące miasto od nietypowej, mniej znanej strony. Poznamy zachowane ślady historii rozwoju Gdyni, zgłębimy uroki miasta nadmorskiego, odkryjemy sekrety elegancji Kamiennej Góry, zrelaksujemy się wśród zieleni miejskiej. Pięć godzinnych spacerów i działań mobilnych poprowadzą eksperci i artyści, którzy podzielą się swoimi pasjami, ulubionymi i ciekawymi miejscami, opowiedzą o alternatywnych możliwościach spędzania wolnego czasu w Gdyni. Na uczestników spacerów czekają atrakcyjne niespodzianki, a najwytrwalsi spacerowicze otrzymają nagrody.
REGULAMIN ZWIEDZANIA

Gdynia nadmorska

godz. 12.00-13.15
start: wejście do Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

Gdynia reprezentacyjna i rekreacyjna to ukazanie historii i rozwoju nadmorskiej przestrzeni publicznej. Początki to bulwar nadmorski wzdłuż plaży zwany Aleją Lipową (nadal istnieje) i zbudowanie nowych Zakładów Kąpielowych (1926 r.), budowa opaski i ścieżki pod Kamienną Górą, aż do powstania w ramach robót publicznych 1929/30 r. bulwaru. Druga połowa lat 30. to budowa reprezentacyjnego Mola Południowego jako przedłużenie Skweru Kościuszki i początki kreowania Dzielnicy Reprezentacyjnej. Spacer będzie poprzedzony autorską prezentacją multimedialną w Muzeum Miasta Gdyni.
prowadzenie: Sławomir Kitowski, autor i wydawca albumów o rodzinnym mieście. Pasjonuje się historią, estetyką i architekturą Gdyni.

Gdynia historyczna

godz. 13.15-14.30
start: wejście do Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

Gdynia trzech faz rozwoju osadniczego ma na celu przybliżenie fenomenu przekształcania się Gdyni wiejskiej w letniskową a następnie w miejską (za sprawą budowy portu). Podczas spaceru obejrzymy zachowane obiekty z wszystkich trzech faz rozwoju osadniczego i dowiemy się, dlaczego historyczny układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni uzyskał wpis do rejestru zabytków Pomorza i jest prawnie chroniony. Spacer będzie poprzedzony autorską prezentacją multimedialną w Muzeum Miasta Gdyni.
prowadzenie: Sławomir Kitowski, autor i wydawca albumów o rodzinnym mieście. Pasjonuje się historią, estetyką i architekturą Gdyni.

Gdynia relaksacyjna

godz. 14.30-16.00
start: Kamienna Góra, punkt widokowy obok Krzyża

Jesteś ospały, spięty, zestresowany i nie wiesz, gdzie podziała się twoja witalność? Szukasz czegoś nowego, co cię ożywi i postawi na nogi? Jeśli tak, to zapraszamy na „Spacer po ciele”, czyli krótki warsztat budzenia ciała, aktywizacji jego wewnętrznych energii i odkrywania organiczności ruchu. Podczas warsztatu krok po kroku przespacerujemy się po swoim ciele i dzięki różnym ćwiczeniom improwizacji i relaksacji, poszukamy tańca, który rodzi się w relacji do przestrzeni na zewnątrz i wewnątrz ciała. Warsztat jest autorską kompozycją ćwiczeń, którą posługuje się w treningu Teatr Amareya. Składają się na nią elementy tańca butō, jogi, improwizacji i kontakt improwizacji, pracy z oddechem i energią ruchu oraz technik relaksacyjnych.
prowadzenie:Katarzyna Pastuszak, tancerka, reżyser, choreograf, teatrolog kurator Gdańskiego Festiwalu Tańca (Klub Żak). Od 2003 kieruje Teatrem Amareya.

Gdynia architektoniczna

godz. 16.00-17.15
start: wejście do Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

Gdynia jako miasto: ulokowane nad chłodnym morzem, z korytarzami ulic rozpiętymi pomiędzy jego brzegiem a łagodnymi wzgórzami morenowymi, z Kamienną Górą, wyrastającą na 52 metry ponad ścisłe Centrum. To właśnie z tej Góry, niemal 100 lat temu, letnicy oraz przybywający z głębi Polski nowi mieszkańcy miasta - patrzyli na rodzącą się na ich oczach Gdynię, na statki wpływające do młodego portu. To tu w kolejnych latach powstał modny i pożądany do dziś obszar o nowoczesnym willowym wizerunku, świetnie wpisujący się w ukształtowanie wzniesienia. Jest to najmniejsza gdyńska dzielnica, o bardzo różnorodnych cechach przestrzennych, wciąż intensywnie przebudowywana, z mnóstwem architektonicznych niespodzianek. Zapraszamy na krótkie wprowadzenie oraz na „zdobycie” wraz z przewodnikiem Kamiennej Góry i wspólne sprawdzenie sekretów jej miejskiej elegancji.
prowadzenie: Monika Zawadzka, architektka, antropolożka kulturowa, Akademia Sztuka Pięknych w Gdańsku.

Gdynia zielona

godz. 17.15-18.15
start: obok Teatru Muzycznego, ul. Armii Krajowej, vis a vis Hotelu Orbis

Spacer szlakiem zieleni miejskiej w Gdyni tworzącej różnobarwny krajobraz miasta przyjazny mieszkańcom. Ogrodnik Miasta zapozna nas z koncepcją nasadzeń roślinnych na poszczególnych węzłach komunikacyjnych, poznamy przewodnie kolory dla każdej ulicy, dowiemy się, co kryje się za nazwą rondo „lawendowe”, „białe” i „pomarańczowe”. Zapoznamy się również z pilotażowym projektem „Zielona Gdynia od podwórka”, który być może zainspiruje kolejnych mieszkańców do zazieleniania własnych podwórek. Spacer podpowie, jak zmieniać swoją postawę wobec miejskiego środowiska na lepsze i jak stać się bardziej "zielonym".
prowadzenie: Biuro Ogrodnika Miasta w Gdyni