Warsztaty | Aleja Cudów

Aleja Topolowa, godz. 12.00-18.00

Działania warsztatowe i integracyjne CW 2011 przeprowadzane są w przyjaznej przestrzeni parku miejskiego, otwarte dla wszystkich, szczególnie dla rodzin i najmłodszych. Zapraszamy na atrakcyjne zajęcia plastyczne i interaktywne wciągające do wspólnej zabawy mieszkańców Gdyni oraz turystów. Czekają nas twórcze przygody z ekologicznym projektowaniem oraz ludową tradycją: zbudujemy niezwykłe ekologiczne miasto, zaprojektujemy wyjątkowe lampiony i T-shirty, przekonamy się, ile kreatywności wyzwala kartka papieru i zatańczymy wspólnie energetyczne tańce ludowe.

EKO-MIASTO

Konstrukcja EKO-MIASTA z materiałów recyklingowych, takich jak kartony, rury, liny, sznurki, puszki, butelki i pojemniki po...wszystkim.
Zabawa rozpocznie się warsztatem dla rodzin z dziećmi w wieku 4-12 lat, na którym wszyscy będą wspólnie i kreatywnie poszukiwać idei związanych ze zrównoważonym rozwojem miasta, koncepcji miast inteligentnych, miast bionicznych, miast utopijnych, eko-miast i miast przyszłości. Wspólnie stworzymy plan zabudowy EKO-MIASTA, którego elementy dostawiane będą przez uczestników warsztatu. Na koniec pomalowane EKO-MIASTO będzie można zamieszkać i uzupełnić o elementy prozy/poezji zainspirowanej książką Italo Calvino „Niewidzialne Miasta”. Metodologia projektu opiera się na elementach ekspresji plastycznej i literackiej.
prowadzenie: Aleksandra Chomicz i António Xavier
www.miroro.pl

TOPOLAmpion

Warsztaty tworzenia ekologicznych lampionów, które można zabrać do domu lub zaświecić wieczorem na gdyńskiej plaży, nawiązując do cudowności Nocy Świętojańskiej. Podczas warsztatów dla dzieci i dorosłych będziemy malować i ozdabiać kalki oraz inne materiały transparentne, a następnie konstruować lampiony według własnego zamysłu lub za pomocą przygotowanych wcześniej specjalnych szablonów. Warsztaty z młodymi trójmiejskimi projektantami, którzy nauczą nas podstaw projektowania i ekologicznego wykorzystania dostępnych materiałów.
Dodatkowo zapraszamy wieczorem na plażę miejską na Akcję Lampiony! czyli malownicze wypuszczenie w niebo setek papierowych lampionów szczęścia.
prowadzenie: Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo
www.pocoto.eu

POFOLKUJ SOBIE!

Taniec tradycyjny był czymś więcej niż tylko tupaniem. Był rytmem życia codziennego na wsiach. Obecnie odchodzi w zapomnienie. Są jednak tacy, którym jego energia nadal krąży we krwi. Grzegorz Ajdacki, członek Stowarzyszenia "Dom Tańca" z Warszawy, postara się przekazać wszystkim chętnym taką właśnie radosną energię. Doświadczenie taneczne nie jest wymagane! Do tańca na żywo na skrzypcach i bębenku przygrywać będą muzykanci z Grupy Trójwiejskiej. Energetyczne, integracyjne zajęcia dla całych rodzin, wciągające do radosnego działania przypadkowych przechodniów.
prowadzenie: Grzegorz Ajdacki, Grupa Trójwiejska
więcej o grupie można znaleźć na Facebooku

PAPIEROWE CUDA

Warsztaty fascynującej sztuki origami, czyli składania i zginania papieru w fantazyjne kształy i figury. Nauczymy się tworzyć figury roślinne nawiązujące do magicznego kwiatu paproci oraz bajkowych roślin. Przekonamy się, że zwykła kartka papieru może posłużyć do wyczarowania najbardziej niezwykłych i nieoczekiwanych modeli. Warsztaty promujące origami jako jedną z najbardziej ekologicznych i urachamiających wyobraźnię zabaw. Dodatkową atrakcją będą zajęcia terapii przez ruch, czyli wspólnego tworzenia kolorowej malowanej łąki z papieru.
prowadzenie: Marzena Wiklent, Beata Lichota (Polskie Centrum Origami)

EKOszulka

Podczas warsztatów stworzymy na koszulkach znaki graficzne nawiązujące do ekologii i CudaWianków. Warsztaty oparte będą na procesie projektowania znaków, komponowania piktogramów, designu, wycinania i odbijania szablonu na podkoszulkach. Każdy z uczestników w określonym czasie weźmie udział w 5 kreatorach:
Kreator 01 – praca konceptualna, tworzenie znaków, szkiców, rysunków, nowych znaków ekologii
Kreator 02 – kompozycja znaku na kartce A4
Kreator 03 – wycięcie szablonu
Kreator 04 – odbicie szablonu na EKOszulce
Kreator 05 – wykonanie foto uczestnika w EKOszulce.
Podczas warsztatów zaproponujemy rozwiązania kolorystyczne zapewniające czytelność znaku graficznego, z uwzględnieniem indywidualnego charakteru każdego uczestnika. EKOszulki stworzone podczas warsztatów zostaną rozdane przed koncertami i staną się żywą EKOgalerią. Szablon zostanie odbity także na tablicy [niebieska tablica, biały czytelny znak-piktogram]. Na miejscu dostępne będą białe t-shirty, można także przynieść własną koszulkę, którą chce się ozdobić.
prowadzenie: PGR ART [Robotnicy Sztuki: Mikołaj Robert Jurkowski i Sylwester Gałuszka]
www.pgr.art.pl